Tipy na výlety v okolí zámku Častolovice

 
Zámek Častolovice jsou skvělým výchozím bodem na jiné zajímavé památky, které naleznete v okruhu několika málo kilometrů. Než zcela Častolovice opustíte, můžete se podívat kostel sv. Víta. Původní stavba byla gotická, ale roku 1356 došlo ke zboření. Stavitel z Hradce Králové František Kermer se pustil v letech 1770 – 1775 do výstavby nového kostela v barokním slohu. Uvnitř se dochovala krypta se třemi sklepy a hrobkami Půticů a Oppersdorfů. 

Stačí si zajít na procházku o délce něco málo přes jeden kilometr a ocitnete se před nádhernou a hodnotnou stavbou v empírovém slohu v Kostelci nad Orlicí. Zámek si nechal si postavit hrabě Josef Kinský v letech 1829 – 1835 a rod Kinských ho vlastnil až do roku 1945. V posledních letech se v něm probíhají řady rekonstrukcí. Okolí zámku je tvořeno anglickým parkem o rozloze 42 ha, kde roste spousty vzácných stromů. Po dalším asi kilometeru chůze dorazíte v Kostelci nad Orlicí ke starému zámku. Původní tvrz vybudována někdy před rokem 1620 vyhořela (roku 1668) a byla přestavěna na zámek, ten později znovu vyhořel, ale dočkal se obnovy.

Poznávání památek můžete absolvovat pěšky i do šest kilometrů vzdálené vsi Vrbice nebo do vesničky Doudleby. Blízko Vrbice najdete na kopci Kastel celkem mladou rozhlednu z roku 2006. Dřevěno-ocelová stavba o výšce 30 m má vyhlídkové plošiny v jedenácti a ve 25,5 metrech. Pěkná vyhlídka do okolí vás čeká po vyšlápnutí 118ti schodů.

Doudleby – tak tady najdete moc pěkný empírový zámek s parkem, který nyní vlastní Eleonora Dujková, rozená Bubna-Litic. Na zámku se natáčel film Bathory režiséra Juraje Jakubiska o životě hraběnky Alžběty Bathoryové, tím pádem vám nemusí připadat tolik neznámý. Zámek původně sloužil jako letní sídlo a později jako lovecký zámek. Nechal ho roku 1588 postavit Mikuláš Starší z Bubna a rod Bubnů tady nesídlil jenom v letech 1948 -1993, kdy o majetek přišel díky státnímu nařízení. Prohlížení interiérů spojte s procházkou po zámeckém parku a návštěvou nových obor.

Asi deset kilometrů od zámku Častolovice narazíte na zříceninu Potštejn, která se pyšně tyčí na strmém kopci nad Divokou Orlicí. Odtud máte překrásný rozhled na Orlické hory a okolí. Kdysi šlo o nejpevnější a nejvíce mohutnou stavbu v Podorlicku a hrad založil Procek z rodu Drslaviců na konci 13. století. Po bohaté historii začal v pozdějším období chátrat a roku 1673 je znám jako pustý. Navíc se tady hrabě Jan Antonín Harbuval-Chamaré pustil do hledání pokladu loupeživého Mikuláše z Potštejna během let 1747 – 1782 a na hradě tím pádem zničil, co se ještě dalo.

Posledním tipem na výlet do okolí je zámek Opočno. Od Častolovic je vzdálen přibližně 15,5 km a zejména mužům se zalíbí zbrojnice rytířského sálu s mnoha zbraněmi z různých dob. Jinak se na Opočně těšte na bohatě vyzdoběné historické interiéry, anglický park s vodopády a romantickými stavbičkami, exotické dřeviny a na blízkou oboru s daňky a muflony.